Kopalnia

Sprzęty kontroluje oprogramowanie, które łączy się też siecią, by przesyłać bloki. Każdy sprzęt, który został wykorzystany do procesu wydobywania nazywany jest potocznie koparką. W przypadku procesorów, jest to najmniej wydajna metoda (pobór mocy i niska moc przerobowa) i przy zwiększeniu mocy sieci oraz zaangażowania pozostałych typów urządzeń są małe szanse na urobek.

Karty graficzne, ze względu na procesor graficzny mają większą moc niż procesor. Karty graficzne przystosowane są do wykonywania powtarzalnych operacji na całych zestawach danych (zgodnie z przeznaczeniem - obróbka obrazu - operowanie na tablicy pikseli). Istnieje możliwość zaangażowania procesora karty graficznej do obliczeń innych niż związanych z grafiką. Dobrze sprawuje się więc i w obliczaniu bloków.

Powstały też urządzenia dedykowane do wydobywania Bitcoinów. Są to układy scalone wyposażone tylko i wyłącznie w funkcje związane z wyliczaniem bloków oraz przystosowane do wykonywania powtarzalnych czynności na dla różnych kombinacji. Są znacznie wydajniejsze niż powyższe dwa typu układów. Ze względów na wysoką trudność sieci, zalecane jest użycie układów ASIC. Jeżeli jednak zaczynasz przygodę, możesz spróbować na karcie graficznej lub ewentualnie procesorze komputera.

Wspólne wydobycie

Istnieje możliwość uczestnictwa w kopaniu w tzw. kopalniach. Mimo, że każdy pojedynczy nie wydobędzie bloku, jest wynagradzany za wspólna pracę. Nagroda jest częścią nagrody za blok podzieloną między górników stosownie do włożonej pracy (głównie mocy). Istnieje kilka metod takich rozliczeń. Gdy zostanie wydobyty blok, nagroda jest dzielona między uczestników, którzy pracowali nad blokami od momentu ostatniego wydobycia bloku w kopalni.

Napisz do nas!